THSCA Coaches Preseason Polls

THSCA Coaches Preseason Polls

2015 Texas High School Coaches Association 
Coaches Preseason Poll
HOUSTON _ Here is The Texas High School Coaches Association coaches poll released by TheAthleticsDepartment.com.
This is the second season the THSCA and TheAthleticsDepartment.com have worked together to produce regional football polls voted on by the coaches. There are 32 weekly polls ranking the Top 10 football teams in the four regions of the UIL's Class 6A, 5A, 4A, 3A and 2A.
The polls are voted on by a representative from each district. Each voter votes on his own region and submits a Top 10 with a first-place vote worth 10 points, second place 9, and so on down to one point for 10th.
Class 6A, Region I


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Allen (7)16-0-079NR
2Cedar Hill (1)14-2-070NR
3DeSoto10-2-066NR
4Southlake Carroll13-1-053NR
5Arlington Martin10-3-042NR
6Denton Guyer10-2-039NR
7Euless Trinity12-2-037NR
8San Angelo Central11-2-021NR
9Mansfield7-4-09NR
10McKinney Boyd8-4-04NR


Others receiving votes: Amarillo 3; Coppell 3; Duncanville 3; Plano 3; El Paso Franklin 2; Odessa Permian 2; Abilene 1; Arlington Bowie 1; Arlington Lamar 1; South Grand Prairie 1.

Class 6A, Region II


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Spring Westfield (3)13-2-071NR
2Dallas Skyline (4)14-1-062NR
3Waco Midway (1)12-1-054NR
4Austin Lake Travis10-2-052NR
5Klein Collins11-2-038NR
6Rockwall12-1-028NR
7Klein Oak10-4-022NR
8Conroe The Woodlands9-2-020NR
8Mesquite Horn11-2-020NR
10Austin Westlake7-4-019NR


Others receiving votes: Round Rock 16; Humble Atascocita 15; Dallas Highland Park 12; Spring 7; Garland Sachse 4.

Class 6A, Region III


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Katy (7)14-2-079NR
2Manvel (1)13-1-068NR
3Dickinson13-1-063NR
4Pearland10-2-052NR
5Houston Cypress Ranch13-3-045NR
6Houston Langham Creek9-2-029NR
7Galena Park North Shore8-5-026NR
8Houston Lamar10-2-022NR
9Alief Elsik9-2-011NR
10Houston Cy-Fair9-4-010NR


Others receiving votes: Pearland Dawson 8; Katy Cinco Ranch 7; League City Clear Creek 6; Fort Bend Hightower 4; Katy Seven Lakes 3; Houston Cypress Woods 2; Houston Memorial 2; Beaumont West Brook 1; Friendswood 1; Houston Eisenhower 1.

Class 6A, Region IV


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Cibolo Steele (7)13-2-078NR
2San Antonio Brennan11-1-070NR
3San Antonio Reagan (1)12-2-063NR
4Converse Judson10-5-060NR
5San Antonio Brandeis12-2-045NR
6San Antonio O'Connor9-3-030NR
7McAllen Memorial9-2-028NR
8Spring Branch Smithson Valley6-5-018NR
9San Antonio Johnson6-5-014NR
10Harlingen6-5-012NR


Others receiving votes: Laredo United 9; Schertz Clemens 7; Corpus Christi Carroll 2; San Antonio Madison 2; San Antonio East Central 1; San Antonio Stevens 1.

Class 5A, Region I


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Aledo (8)15-1-080NR
2Canutillo13-2-050NR
3Fort Worth Arlington Heights11-1-048NR
4Everman9-5-045NR
5Canyon Randall12-2-038NR
6Azle11-2-027NR
7Wichita Falls Rider8-5-024NR
8El Paso Del Valle11-2-022NR
9El Paso Eastlake9-4-016NR
9Lake Dallas9-2-016NR


Others receiving votes: Lubbock-Cooper 15; Canyon 12; El Paso Andress 8; Denton 7; Burleson 6; Fort Worth South Hills 6; Abilene Cooper 5; Amarillo Palo Duro 3; Wichita Falls 3; Burleson Centennial 2; Cleburne 2; Fort Worth Boswell 2; Fort Worth Dunbar 2; North Richland Hills Birdville 1.

Class 5A, Region II


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Ennis (6)14-2-072NR
2Mansfield Timberview (1)10-2-062NR
3Tyler (1)12-3-047NR
4Lancaster7-4-043NR
5Longview9-3-039NR
6Mansfield Lake Ridge8-5-035NR
7Mesquite Poteet10-2-030NR
8Dallas South Oak Cliff10-4-027NR
9Rockwall-Heath10-3-025NR
10Lewisville The Colony9-4-013NR


Others receiving votes: Lufkin 11; Sulphur Springs 9; Mansfield Summit 8; Lucas Lovejoy 7; West Mesquite 6; McKinney North 3; Wylie East 2; Terrell 1.

Class 5A, Region III


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Temple (4)13-2-066NR
2Richmond George Ranch (2)12-2-060NR
3Fort Bend Ridge Point12-1-057NR
4Crosby (1)13-2-047NR
5Houston Stratford (1)8-4-040NR
6Richmond Foster9-2-031NR
7Houston King10-2-025NR
8Brenham9-4-022NR
8Fort Bend Elkins9-2-022NR
10College Station8-3-016NR


Others receiving votes: Bryan 14; Angleton 12; Rosenberg Terry 9; Hutto 6; Fort Bend Marshall 5; Elgin 3; Manor 3; Houston Madison 1; Magnolia West 1.

Class 5A, Region IV


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Cedar Park (7)12-4-076NR
2Austin Vandegrift12-3-065NR
3Kerrville Tivy10-4-057NR
4Corpus Christi Flour Bluff12-1-040NR
5Boerne Champion (1)11-1-034NR
6Austin LBJ11-3-032NR
7Cedar Park Vista Ridge8-3-025NR
8Victoria West10-3-022NR
9Georgetown East View9-3-020NR
10San Antonio Alamo Heights9-3-019NR


Others receiving votes: Georgetown 11; Mission Sharyland 11; Corpus Christi Calallen 10; Edinburg Vela 9; Gregory-Portland 9.

Class 4A, Division I, Region I


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Graham (3)12-3-039NR
2Abilene Wylie (1)10-3-036NR
3Stephenville9-4-027NR
4Big Spring9-3-024NR
5Andrews10-2-022NR
6Brownwood5-6-020NR
7Decatur7-4-015NR
7Lubbock Estacado9-3-015NR
9Snyder2-8-010NR
10Levelland5-7-07NR


Others receiving votes: Gainesville 2; Wichita Falls Hirschi 2; Pampa 1.

Class 4A, Division I, Region II


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Argyle (3)15-1-038NR
2Kennedale (1)12-1-036NR
3Texarkana Liberty-Eylau8-6-026NR
4Paris8-5-021NR
5Athens8-4-018NR
6Sanger9-3-017NR
7Van10-1-014NR
8Alvarado3-8-012NR
8Carrollton Ranchview9-3-012NR
10Princeton7-4-011NR


Others receiving votes: Kaufman 8; Springtown 4; Dallas Wilmer-Hutchins 3.

Class 4A, Division I, Region III


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Navasota (4)16-0-040NR
2El Campo11-2-032NR
3Carthage6-6-029NR
4Henderson11-3-028NR
5Jasper9-4-023NR
6Huffman Hargrave9-2-021NR
7West Columbia Columbia10-2-019NR
8Tyler Chapel Hill6-6-012NR
9Stafford8-4-08NR
10Kilgore4-7-04NR
10Orange Little Cypress-Mauriceville5-6-04NR

Class 4A, Division I, Region IV


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Liberty Hill (2)12-3-038NR
2Burnet (2)11-3-037NR
3La Vernia10-2-032NR
4Robinson8-5-026NR
5Boerne8-3-020NR
6Kingsville King7-5-013NR
7Rockport-Fulton9-4-012NR
8China Spring5-6-010NR
8Gonzales5-7-010NR
10Fischer Canyon Lake5-7-06NR
10Waco La Vega5-6-06NR


Others receiving votes: Fredericksburg 5; Taylor 4; Gatesville 1.

Class 4A, Division II, Region I


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Celina (4)12-3-040NR
2Sweetwater13-1-027NR
3Bridgeport8-4-024NR
4Bushland5-6-022NR
4Vernon8-5-022NR
6Monahans7-5-021NR
7Midland Greenwood5-6-011NR
8Venus6-6-09NR
9Iowa Park8-5-08NR
9Perryton7-4-08NR


Others receiving votes: Dallas Lincoln 7; Krum 7; Godley 6; Dallas Madison 4; Ferris 4.

Class 4A, Division II, Region II


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Gilmer (4)16-0-040NR
2Gladewater11-2-033NR
3Fairfield9-3-026NR
4Atlanta12-2-023NR
4Tatum7-6-023NR
6Coldspring-Oakhurst9-3-021NR
7Bullard7-4-015NR
7Mexia7-4-015NR
9Shepherd6-5-09NR
10Madisonville4-7-07NR


Others receiving votes: Cleveland Tarkington 4; Waco Connally 3; Canton 1.

Class 4A, Division II, Region III


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1West Orange-Stark (4)13-3-040NR
2La Grange13-1-035NR
3La Marque11-2-030NR
4Giddings7-5-027NR
5Bellville10-2-023NR
6Sour Lake Hardin-Jefferson11-2-021NR
7Orangefield7-5-012NR
7Wharton7-4-012NR
9Caldwell6-5-09NR
10Sweeny7-5-06NR


Others receiving votes: Hamshire-Fannett 5.

Class 4A, Division II, Region IV


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Cuero (2)10-3-038NR
2Sinton (2)11-4-037NR
3Geronimo Navarro10-2-030NR
4Orange Grove10-2-026NR
5Wimberley8-4-025NR
6Port Isabel7-4-015NR
6Yoakum10-4-015NR
8Devine8-4-014NR
9Ingleside5-6-08NR
9Rio Hondo8-3-08NR


Others receiving votes: Jourdanton 2; Hondo 1; Raymondville 1.

Class 3A, Division I, Region I


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Shallowater (3)13-2-038NR
2Wall (1)11-2-036NR
3Brock12-2-033NR
4Brady8-3-021NR
5Breckenridge7-6-019NR
6Brownfield7-5-018NR
7Littlefield6-5-015NR
8Muleshoe8-4-014NR
9Boyd5-7-010NR
10Denver City8-4-08NR


Others receiving votes: Childress 5; Ponder 2; Clyde 1.

Class 3A, Division I, Region II


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Mineola (4)12-4-040NR
2Pottsboro12-2-034NR
3New Boston10-2-031NR
4Pilot Point10-3-020NR
5Sunnyvale10-1-017NR
6White Oak7-4-016NR
7Redwater6-6-014NR
8Commerce7-5-011NR
9Caddo Mills6-5-08NR
10Farmersville7-4-07NR
10Van Alstyne7-3-07NR


Others receiving votes: Whitesboro 6; Winnsboro 4; Daingerfield 2; Jefferson 2; Gladewater Sabine 1.

Class 3A, Division I, Region III


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Cameron Yoe (4)12-4-040NR
2Kirbyville11-2-036NR
3Malakoff9-2-023NR
4Teague11-1-022NR
5Rockdale12-2-017NR
6Glen Rose7-4-014NR
7Palestine Westwood7-4-012NR
8Winnie East Chambers11-2-011NR
9Elkhart5-5-09NR
10Whitney10-2-08NR


Others receiving votes: Kountze 7; Lago Vista 7; McGregor 6; Buna 4; Grandview 2; Troy 1; Woodville 1.

Class 3A, Division I, Region IV


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Hallettsville (3)10-4-039NR
2Edna (1)9-6-034NR
3Mathis9-4-030NR
4Hempstead9-3-024NR
5Comfort4-7-021NR
6Goliad10-2-019NR
7Hitchcock7-4-017NR
8San Diego9-3-012NR
9Altair Rice5-7-010NR
10Ingram-Moore10-3-09NR


Others receiving votes: Aransas Pass 4; Marion 1.

Class 3A, Division II, Region I


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Cisco (3)13-1-039NR
2Idalou8-4-032NR
3Eastland (1)11-2-030NR
4Coleman11-1-027NR
5Spearman12-1-023NR
6Sonora11-4-022NR
7Post8-4-012NR
8Henrietta8-3-011NR
9Colorado City Colorado6-5-06NR
10Ballinger2-8-05NR


Others receiving votes: Alpine 4; Wichita Falls City View 4; Tulia 3; Lubbock Roosevelt 2.

Class 3A, Division II, Region II


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Arp (2)9-2-036NR
2Elysian Fields8-4-034NR
3Waskom (1)15-1-030NR
4Gunter (1)12-2-027NR
5Leonard9-2-022NR
6Hughes Springs8-4-019NR
7Howe7-6-014NR
8Omaha Pewitt3-8-010NR
9Lone Oak9-2-08NR
10Hooks8-3-07NR


Others receiving votes: Cooper 4; Frankston 3; Alba-Golden 2; Troup 2; Edgewood 1; Sadler S & S Consolidated 1.

Class 3A, Division II, Region III


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Newton (2)12-4-038NR
2Corrigan-Camden (1)10-2-033NR
3Crockett (1)7-6-032NR
4Franklin10-2-027NR
5Jarrell7-4-022NR
6Rogers11-3-019NR
7Trinity7-4-016NR
8Clifton5-7-010NR
8Dublin7-5-010NR
10Marlin4-6-07NR


Others receiving votes: Jewett Leon 5; Garrison 1.

Class 3A, Division II, Region IV


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1East Bernard (2)11-2-037NR
2Blanco (2)14-1-035NR
3Odem12-2-034NR
4Karnes City10-2-019NR
4Van Vleck9-4-019NR
6Boling6-5-011NR
7Taft9-3-09NR
8Nixon-Smiley7-4-08NR
9Danbury2-8-07NR
9El Maton Tidehaven7-4-07NR
9Freer1-10-07NR
9Hebbronville9-3-07NR
9Stockdale3-8-07NR


Others receiving votes: Wallis Brazos 6; Poth 5; Cotulla 2.

Class 2A, Division I, Region I


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Canadian (4)15-0-040NR
2Abernathy12-1-035NR
3Stratford9-3-030NR
4Stamford8-3-027NR
5Wellington8-5-022NR
6New Deal7-4-019NR
7Ozona8-3-014NR
8Hawley7-5-012NR
8Windthorst7-5-012NR
10Floydada5-6-04NR


Others receiving votes: Christoval 3; Hale Center 1; Panhandle 1.

Class 2A, Division I, Region II


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Mart (4)13-1-040NR
2Crawford11-2-034NR
3Bosqueville7-4-025NR
3Goldthwaite5-6-025NR
5Hico8-5-022NR
6Tolar10-3-019NR
7Bells8-4-017NR
8Quinlan Boles7-4-016NR
9Alvord7-4-013NR
10Clarksville3-8-03NR


Others receiving votes: Chico 2; Valley Mills 2; Wolfe City 2.

Class 2A, Division I, Region III


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Alto (4)11-1-040NR
2Centerville10-4-035NR
3Price Carlisle10-3-025NR
4Shelbyville8-2-022NR
5San Augustine6-6-018NR
6Gladewater Union Grove10-1-016NR
7Kerens7-4-014NR
8Lovelady9-3-013NR
9Harleton8-3-011NR
10Pineland West Sabine8-3-08NR


Others receiving votes: Anderson-Shiro 7; Big Sandy 7; Ore City 2; Groveton 1; Joaquin 1.

Class 2A, Division I, Region IV


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Refugio (2)12-1-038NR
2Mason (2)14-1-036NR
3Shiner10-2-034NR
4Thorndale9-3-023NR
5Three Rivers11-1-021NR
6Holland8-3-020NR
7Weimar6-5-011NR
8Ben Bolt-Palito Blanco9-3-010NR
9Johnson City9-2-09NR
10Ganado3-7-06NR


Others receiving votes: Corpus Christi London 4; Flatonia 2; Schulenburg 2; Thrall 2; Junction 1; Sabinal 1.

Class 2A, Division II, Region I


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Seagraves (4)13-1-040NR
2Crosbyton12-1-036NR
3Farwell9-3-032NR
4Vega7-4-020NR
5Quanah9-4-019NR
6Sunray5-7-016NR
7Gruver9-3-015NR
8Sundown5-6-012NR
9Memphis5-7-010NR
10Wheeler4-6-06NR


Others receiving votes: Bovina 5; Clarendon 5; Booker 2; Shamrock 1; Smyer 1.

Class 2A, Division II, Region II


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Albany (4)14-1-040NR
2Hamlin12-1-033NR
3Iraan10-1-026NR
4Munday8-4-024NR
5Roscoe5-6-022NR
6Santo11-2-020NR
7Winters10-2-014NR
8Electra6-5-013NR
9Haskell5-5-08NR
10Menard8-2-06NR
10Miles7-5-06NR
10Wink6-6-06NR


Others receiving votes: Eldorado 2.

Class 2A, Division II, Region III


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Chilton9-3-027NR
1Iola11-1-027NR
1Lindsay10-1-027NR
1Tenaha (2)11-2-027NR
5Muenster (1)10-2-022NR
6Hubbard8-4-020NR
6Normangee8-5-020NR
8Overton (1)4-7-011NR
8Timpson5-6-011NR
10Meridian5-5-09NR


Others receiving votes: Cumby 4; Evadale 4; Maud 4; Collinsville 3; Dawson 3; Colmesneil 1.

Class 2A, Division II, Region IV


Rank
Team
2014   
Record
Points
Prev
1Bremond (4)15-0-040NR
2Bruni10-3-035NR
3Falls City9-3-031NR
4Louise8-4-027NR
5Burton8-4-023NR
6La Pryor5-7-019NR
7D'Hanis8-3-014NR
8Yorktown6-5-010NR
9Kenedy6-4-09NR
10Woodsboro4-7-08NR


Others receiving votes: Milano 3; Agua Dulce 1.

Powered by Frankly